Památky UNESCO v Moskvě

Kam za památkami UNESCO? V Moskvě můžete navštívit Kreml, Rudé náměstí a Novoděvičij klášter

Nejrůznější kulturní a přírodní památky po celém světě byly pro svou mimořádnost vybrány organizací UNESCO na tzv. seznam světového dědictví. Tento výčet zahrnuje nejrůznější budovy, hory, jezera, národní parky i celá města. I moskevské památky si zasloužily být pod ochranou UNESCO. Pojďme se na ně podívat!

Letenky do Moskvy si můžete rezervovat na Letušce.  

Které památky UNESCO najdete v Moskvě?

  • Kreml

V seznamu UNESCO od roku 1990.

Kreml představuje nejstarší část Moskvy, byl postaven ve 14. – 17. století a je od počátku neodlučně spjat s historickými a politickými událostmi Ruska. Kreml byl sídlem ruských carů a také náboženským centrem říše. I v současnosti jde o hlavní politické, kulturní a duchovní centrum města, které je i oficiálním sídlem prezidenta Ruské federace. Bazilika Vasilije Blaženého na Rudém náměstí nedaleko zdi Kremlu patří k nejhezčím památkám ruské pravoslavné církve a patří také do seznamu UNESCO.

Oficiální stránky Kremlu

  • Rudé náměstí

V seznamu UNESCO je od roku 1991.

Náměstí odděluje Kreml od staré obchodní čtvrti s názvem Kitaj-gorod. Všechny významné ulice ve městě vycházejí právě z Rudého náměstí. Je považováno za centrum nejen Moskvy. Má charakter srdce celé země.

  • Novoděvičij klášter

Rok zapsání: 1990

Novoděvičij klášter je největší v celé Moskvě. Byl postaven v 16. – 17. století ve stylu tzv. moskevského baroka jako součást řetězce klášterních komplexů, které byly začleněny do obranného systému města. Klášter měl vliv na politické, kulturní a náboženské dění v Rusku a udržoval úzké vztahy s Kremlem. Byl využíván ženskými členy carské rodiny a aristokracie. Klášter je příkladem toho nejlepšího v ruské architektuře, má bohatě zdobený interiér a významnou sbírku obrazů a dalších předmětů sakrálního umění.

Foto: Rajce.idnes.cz