Památky v Moskvě

Středověké sídlo carů i Leninova hrobka. Moskva žije ruskou historií

V 15. století si zdejší vládci začali říkat carové. Sezvali italské architekty a pustili se do stavby kamenné metropole vznikající říše. Za Stalina i centrum sovětské moci rozezněl swing a provoněly kavárny. Dnes je Moskva největším evropským městem. Žije se tu západním stylem života, ale na každém kroku cítíte závan Východu. A právě takový pocit máte, když se touláte ulicemi s hlavou vzhůru a obdivujete zdejší památky. Zlatavé kupole barevného chrámu Vasila Blaženého se lesknou jen několik desítek metrů od řezaných tvarů Leninova mauzolea. Moskva rozhodně stojí za návštěvu!

Široké centrum Moskvy svítí barevností a novotou. Mezi Rusy se stále říká, že Petrohrad je mnohem výstavnější než hlavní město. V centru Moskvy ale oprýskané fasády či děravé chodníky téměř nepotkáte. Vždyť každé ráno celé centrum skropí voda a znova a znova jej uklízí metači. Moskva je výkladní skříň Ruska.

Rudé, tedy krásné náměstí

„Krasnaja ploščaď“ neboli Rudé náměstí nesmí minout žádný návštěvník Moskvy. Červená barva tu sice převládá na cihlových zdech Kremlu i dalších budov. Ale nenechte se zmást. „Krasnyj“ totiž ve staré ruštině znamenalo to samé jako v češtině. A náměstí je to vskutku překrásné. 

Na obří ploše tu můžete obdivovat hned několik unikátních památek. Kromě sídla ruských carů a dnes prezidenta Putina, starobylého Kremlu, nevynechejte návštěvu chrámu Vasila Blaženého. Kostel postavený ve středověku v typickém barevném ornamentálním stylu má otevřeno každý den kromě květnových státních svátků od 11 do 18 hodin. Kasa se zavírá v půl šesté a dospělého vyjde lístek na 250 rublů. Studenti s kartou ISIC a důchodci tu zaplatí 100 rublů.

Na samém konci náměstí přímo naproti chrámu stojí u zdi Kremlu nápadně řezaná stavba připomínající pyramidu ze staršího období Egypta. Právě v tomto mauzoleu už téměř 90 let odpočívá zakladatel Sovětského svazu a vůdce socialistické revoluce roku 1917, Vladimir Iljič Uljanov, přezdívaný Lenin. Příliš klidu si ovšem v hrobce neužije, neboť ho denně míjejí tisíce zvědavců. Vstup do mauzolea je zdarma. Pokud ale budete chtít pohlédnout diktátorovi do tváře, obrňte se trpělivostí. Fronta k mauzoleu má neustále několik desítek metrů.

Hlavní univerzální obchod – GUM

„Glavnyj universal´nyj magazin“ neboli GUM, to byla již od 19. století chlouba Moskvy. A platí to i dnes. Obří nákupní galerie se vypíná přímo proti kremelským branám. Najdete tu obchody těch nejluxusnějších značek a zboží za zaručeně nejvyšší ceny snad v celém Rusku. Brzy jako návštěvník zjistíte, že Moskva je nejen největší, ale i nejdražší město Evropy. Aspoň se to o ní říká. 

Severní stranu náměstí uzavírá monumentální červená stavba Historického muzea, brána Vzkříšení a Kazaňský kostel. Na rozdíl od chrámu Vasila Blaženého, který slouží jako muzeum, zde se stále vysluhují pravoslavné bohoslužby. Můžete sem proto jen tak přijít nadýchat atmosféru východního křesťanství a zapálit třeba svíčku za někoho ze svých známých.

Kreml – město uprostřed metropole

Moskevský Kreml, to je unikátní soubor památek, obehnaný hradbami. Jako v českých městech stával hrad coby sídlo knížat a králů, ruští panovníci si uprostřed měst stavěli svá opevněná sídla zvaná kremly. A moskevský Kreml, to je symbol celého Ruska a jeho bohaté historie. Za vysokými cihlovými zdmi lemovanými typickými věžemi najdete nepřeberné množství památek.

Nenechte si ujít návštěvu takzvané „Oružejnoj palaty“, tedy středověkého sídla ruských carů. Svoji podobu získala za Ivana IV. Hrozného, který do města pozval italské stavitele. Můžete si tu prohlédnout oblečení, které car nosil, včetně legendární Monomachovy čapky, jakési ruské carské koruny.

Milovníci církevní architektury tu mohou navštívit interiéry hned čtyř chrámů: Uspenského, který býval po dlouhá staletí hlavním kostelem celého Ruska a sídlem metropolity. Modlíval se v něm i nejslavnější car Ivan Hrozný. Dále je tu Archangelský chrám, rodová hrobka Rurikovců i prvních Romanovců. V Blagoveščenském chrámě zase malovali ikony slavní ruští malíři Feofan Grek a Andrej Rubljov. Býval to soukromý kostel carské rodiny. A konečně malý soukromý kostel moskevských patriarchů a metropolitů, chrám Rizpoloženija.

V Kremlu můžete zkrátka strávit celý jeden den. Pro vstup do uzavřeného areálu si musíte koupit jeden ze šesti druhů lístků. Doporučujeme raději podívat se předem na stránky s informacemi pro návštěvníky.  Za vstup například pouze do „Oružejnoj palaty“ zaplatí dospělí 700 rublů (asi 450 korun), studenti s kartou ISIC 200 rublů. O víkendech se vyplatí rodinná vstupenka, s níž každý člen rodiny platí pouze 200 rublů.

Moskva, to je i Arbat a Tverská ulice

Moskva je také město dlouhých rozmanitých bulvárů a ulic. Tou nejslavnější je patrně Arbat, který se dělí na Starý a Nový. Arbat je centrum umění, kde si stavěli své domy ruští šlechtici, obchodníci a oficíři, dnes dynamická moderní třída, na níž můžete posedět v útulné kavárně nebo si nechat namalovat portrét od pouličních malířů. Arbat je plný obchodů se suvenýry a zní tu snad všechny světové jazyky. Při procházce směrem od centra minete taky spoustu soch, mimo jiné písničkáře Bulata Okudžavu v nadživotní velikosti. Právě o Arbatu, kde vyrůstal, napsal celý jeden cyklus.

Hlavní třídou Moskvy je však Tverská ulice (dříve Gorkého), která vede od Kremlu k Triumfálnímu náměstí. Pochází ze 14. století a název získala podle Tveru – města, se kterým se Moskva přela o prvenství v nově vznikajícím státě. Byla to první vydlážděná třída v Moskvě, dnes zde najdete mnoho luxusních obchodů, prohlédnout si zde můžete také památníky Puškina, Gorkého, nebo Majakovského. Tverská je centrem nočního života a nákupů. Je to jedna z nejdražších nákupních zón na světě.

Za uměním do „Treťjakovky“

Když se v Rusku řekne galerie, každému se vybaví petrohradská Ermitáž, největší galerie světa. Jistě, můžete tam obdivovat Michelangela i Picassa. Pokud ale opravdu hledáte ruské umění, nenechte si ujít návštěvu moskevské Treťjakovské galerie. Právě tady totiž můžete obdivovat ruské ikonopisce těch nejstarších dob, fenomenálního Repina či Vrubel´a i sovětské malíře. Treťjakovka, to je živý exkurz do ruské historie na plátnech těch nejlepších malířů. Galerii s typickým průčelím od malíře Vasněcova najdete v Lavrušinské ulici poblíž stanice metra Treťjakovskaja. V této hlavní budově mají otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek a pátek až do 21 hodin. Cizinci tu zaplatí 380 rublů, studenti 230 rublů.

Sovětská a moderní Moskva

Moskva je ale taky město, které se pne pořádně do výšky. Značný zásah na tváři města zanechaly takzvané Stalinské vysotky, soubor sedmi mrakodrapů, které se tyčí jen několik desítek metrů od centra. Stavby postavené na přelomu 40. a 50. let 20. století v duchu socialistického realismu se staly sídlem Moskevské státní univerzity (MGU) či hotelu Ukrajina.

Dnes je Moskva jedním z nejdynamičtějších stavenišť Evropy. 21. století se tu podepsalo například souborem mrakodrapů zvaných Moskva City. A stavět se tu nepřestává. Moskva je živý mix desítek stylů.